Piva

Při prvním loku našeho piva musí každý poznat: “To je Švihov,” říká Martijn van der Weerden, náš sládek a zakladatel. Proto u nás nenajdete žádné nudné ležáky, ale osobitá piva, která vás seznámí s pivovarskou tradicí Belgie i Holandska. Nikde jinde neochutnáte Nieuw Licht, oblíbené kořeněné pivo z 19. století. Podařilo se nám rekonstruovat jeho recepturu a dnes ho u nás točíme pod názvem Švihadlo.

Všechna naše piva jsou tradičně svrchně kvašená, od jemných ovocných po těžkotonážní Belgii. Děláme to pro radost a hlavně pro vás, a tak chceme slyšet vaše náměty a připomínky. Možná, že náš příští speciál pojmenujeme na vaši počest.

Ilustrační obrázek

Švihadlo (Nieuw Licht)

Osvěžující holandská specialita. Při prvním napití ucítíte lehký kořeněný nádech, ve kterém opravdoví znalci rozpoznají zázvor a pomerančovou kůru. Ve Švihadle se snoubí chuť špaldového sladu a českého chmele. Nieuw Licht byl ve své době ohromně populární. Zámořské lodi ho rozvážely do nizozemských kolonií a teď, po sto padesáti letech, ho můžete ochutnat i vy.

Ilustrační obrázek

Výlet do Belgie

Chceme vám ukázat belgickou pivní tradici v celé šíři. Vaříme čtyři různé druhy piv, od jednoduchých, světlých po chuťově komplexní a tmavá piva.

Švihov Saison

Světlé pivo, určené pro každodenní popíjení za parného léta. V Belgii se mu říkalo také “selské pivo”, protože se pilo hlavně na farmách. V chuti je sušší, s lehkým ovocným nádechem. Čepujeme ho do typických sklenic tulipánového tvaru. Obsah alkoholu 5,4 %.

Švihov Belgian Dubbel

Tmavší pivo, které ve sklenici hraje měděnými tóny. Příznačnou chmelovou hořkost vyvažuje příchuť sladu a jemné karamelové aroma. Označuje se také jako “klášterní pivo”. Za jeho vyladěnou chuť vděčíme trapistickým mnichům. Obsah alkoholu 6,9 %.

Švihov Belgian Tripel

Až ochutnáte tohle pivko, už se vám od nás nebude chtít, a to nejen díky jeho tonáži (8,3 %). Chutí se blíží pivům typu pale ale, je však tmavší a výrazněji se v něm projevuje slad. Původ názvu piva není znám, možná se odvozuje od jeho síly. Obsah alkoholu 8,3 %.

Švihov Dark

Ebenová specialita pro dobrodruhy, kteří hodně unesou. Těžký ale, jehož receptura vznikla na počátku 19. století, a k dokonalosti jej dovedli mniši v klášteřích, kteří nikam nespěchali. Obsah alkoholu 10,2 %.

Ilustrační obrázek

Ovocná piva

V létě osvěží, v zimě pohladí.

Jako zkušební várku jsme uvařili Švihovskou višeň a Švihovský grep. Jsou jemné, ale obsah alkoholu je 4,7 %, tak ať vás neskolí.