Piva

Piva

Při prvním loku našeho piva musí každý poznat: “To je Švihov,” říká Martijn van der Weerden, náš sládek a zakladatel. Proto u nás nenajdete žádné nudné ležáky, ale osobitá piva, která vás seznámí s pivovarskou tradicí Belgie i Holandska. Nikde jinde neochutnáte Nieuw Licht, oblíbené kořeněné pivo z 19. století. Podařilo se nám rekonstruovat jeho recepturu a dnes ho u nás točíme pod názvem Švihadlo.

Všechna naše piva jsou tradičně svrchně kvašená, od jemných ovocných po těžkotonážní Belgii. Děláme to pro radost a hlavně pro vás, a tak chceme slyšet vaše náměty a připomínky. Možná, že náš příští speciál pojmenujeme na vaši počest.

Nealko pivem vás zatím nepohostíme, ale zato máme vlastní chmelovou limonádu Paní Hopsovou.

Naše piva se pyšní značkou regionálního produktu Kraje Blanických rytířů.

Ilustrační obrázek

Holandské kořeny

Náš sládek dohledal receptury typické pro region, odkud pochází. Tato piva již neochutnáte ani v Holandsku. A proto, že sládkova žena miluje piva ovocná, uvařil pro ní Švihovský grep, pivo, které si vysloužilo doposud největší údiv a pochvaly.

Gerstebier (Švihov 11)

Tradiční staroholandské pivo, které kolem roku 1900 soupeřilo s plzeňským pivním stylem. Původní receptura je velmi podobná výrobě piva typu Kölsch.
typ: Kölsch style (Ale), Plné pivo
EPM 11,8°
obsah alkoholu 4,6%
IBU 25

Nieuw Licht (Švihadlo)

Osvěžující holandská specialita. Při prvním napití ucítíte lehký kořeněný nádech, ve kterém opravdoví znalci rozpoznají zázvor a pomerančovou kůru. Ve Švihadle se snoubí chuť špaldového sladu a českého chmele. Nieuw Licht byl ve své době ohromně populární. Zámořské lodi ho rozvážely do nizozemských kolonií a teď, po sto padesáti letech, ho můžete ochutnat i vy.
typ: Ale, Plné pivo
EPM 11°
obsah alkoholu 4,7%
IBU 40

Švihovský grep

V létě osvěží, v zimě pohladí. Je jemné, ale obsah alkoholu je 4,7 %, tak ať vás neskolí.
Grep vznikl živelně a kreativně z jednoho ze staroholandských receptů. Základ byl vyráběn v Holandsku od roku 1840. Stejně jako u původní receptury je Švihovský grep vařen z chmelu a bylin, ale s přidáním grepu.
typ: Ovocné pivo (Ale), Plné pivo
EPM 11,4°
obsah alkoholu 4,7%
IBU 35

Witbier (Švihovská pšenice)

Pivo vyniká hustou pěnou, zpravidla kalnou barvou, obilnou příchutí a ovocným podtónem (citron, banán).
typ: Pšeničné pivo, Plné pivo
EPM 11,4°
obsah alkoholu 4,7%
IBU 35

 

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Belgická stezka

Chceme vám ukázat belgickou pivní tradici v celé šíři. Vaříme čtyři různé druhy piv, od jednoduchých, světlých po chuťově komplexní a tmavá piva.

Švihov Belgium Blonde

Světlé pivo, určené pro každodenní popíjení za parného léta. V Belgii se mu říkalo také “selské pivo”, protože se pilo hlavně na farmách. V chuti je sušší, s lehkým ovocným nádechem. Čepujeme ho do typických sklenic tulipánového tvaru. Obsah alkoholu 5,4 %.

Švihov Belgian Dubbel

Tmavší pivo, které ve sklenici hraje měděnými tóny. Příznačnou chmelovou hořkost vyvažuje příchuť sladu a jemné karamelové aroma. Označuje se také jako “klášterní pivo”. Za jeho vyladěnou chuť vděčíme trapistickým mnichům. Obsah alkoholu 6,9 %.

Švihov Belgian Tripel

Až ochutnáte tohle pivko, už se vám od nás nebude chtít, a to nejen díky jeho tonáži (8,3 %). Chutí se blíží pivům typu pale ale, je však tmavší a výrazněji se v něm projevuje slad. Původ názvu piva není znám, možná se odvozuje od jeho síly. Obsah alkoholu 8,3 %.

Švihov Belgium Dark

Ebenová specialita pro dobrodruhy, kteří hodně unesou. Těžký ale, jehož receptura vznikla na počátku 19. století, a k dokonalosti jej dovedli mniši v klášteřích, kteří nikam nespěchali. Obsah alkoholu 10,2 %.